Co mysl očekává, že se stane,má tendenci se realizovat.

Stavební spoření

Typické příklady využití stavebního spoření

Nejzákladnějším účelem je, jak je z názvu spoření patrné, použití na stavbu domu. V těsném závěsu se pak drží koupě bytu či domu a v posledních letech velmi oblíbené rekonstrukce všeho druhu. Druhou stranou mince jsou pak klienti, kteří stavební spoření na žádnou z výše uvedených možností použít nechtějí a pouze jej využívají jako velmi výhodný spořící produkt, který je navíc vylepšen o státní podporu.

Na co se dá použít úvěr ze stavebního spoření

Úvěr ze stavebního spoření má velmi široké uplatnění. Typickým příkladem je stavba domu či bytu nebo nákup pozemku. Mezi dalšími možnostmi použití najdeme financování půdních vestaveb, různé modernizace a rekonstrukce. Úvěr se také hodí na zajištění požárního zabezpečení a bezpečnostní zajištění. Oblíbené je také financování přípojek vody, plynu, elektřiny a kanalizace nebo i projektové dokumentace. Méně používanými možnostmi využití zůstává vypořádání družstevních nebo dědických podílů, platba daně z převodu domů a bytů a s tím spojené notářské poplatky.

Výhodné spoření

Výhodná státní podpora se zásadním způsobem zasloužila o to, že v České republice je více než 5 miliónů uzavřených smluv o stavebním spoření. Nemalé procento těchto účastníků spoření už od úvodní chvíle vědělo, že stavební spoření nebude využito na bydlení, ale po šesti letech bude s úroky a státní podporou použito na účely, které sám klient uzná za vhodné. Klientem vložené peníze používají stavební spořitelny na financování úvěrů jiných klientů a dá se tak říci, že státní podpora, která je dostupná po šesti letech spoření, je odměnou za tuto „protislužbu“.

Koupě domu či bytu

Stavební spoření je využíváno dvěma způsoby. Prvním je rozhodnutí klienta, který má v plánu v budoucnu koupit dům či byt a nyní si formou stavebního spoření vytváří daleko lepší výchozí pozici, ve které bude mít na svém kontě určitý finanční obnos, než by tomu bylo bez stavebního spoření a tedy i bez naspořených peněz. Stavební spoření je také hojně využíváno v případech, kdy není možné z jakéhokoliv důvodu získat hypoteční úvěr (např. nemožnost zastavit nemovitost) nebo hypotéka není tak finančně výhodná jako stavební spoření. Typickým příkladem u první varianty je privatizace obecních domů, které následně přecházejí pod vlastnictví bytového družstva. V tomto případě by bylo zbytečné zastavit nemovitost, protože tato privatizace v drtivě většině situací nebude dosahovat takové výše, aby bylo ručení nemovitostí nutné. A v případě, že budou klienti bytového družstva žádat úvěr, tak zde také není problém, protože podmínka bytové zástavby je bez problémů splněna.

Stavba nového domu

Stavba nového bytu byla jedním z prvních důvodů, proč stavební spoření vzniklo. Je jasnou volbou, pokud klient ví, že v budoucnu bude stavět. Zde není důležité znát přesně dobu, kdy se bude stavět, protože naspořené finance poslouží za několik let jako velmi dobrý základ pro další rozhodování. Díky stavebnímu spoření klient několik let spoří a poté obvykle bez problému dosáhne na následný řádný úvěr ze stavebního spoření. Pokud by bylo klientovo rozhodnutí změněno a rozhodl by se stavět dříve, může použít překlenovací úvěr, který bude účastníkovi dostupný již od začátku stavebního spoření. O užitečnosti stavebního spoření se přesvědčilo už několik desítek tisíc lidí, kteří na začátku uzavřeli smlouvu o stavebním spoření a dnes, po několika letech bydlí v novém, vlastním domě. Velkou výhodou je velmi dobré zhodnocování vkládaných prostředků díky štědré státní podpoře.

Rekonstrukce - stavební spoření

Rekonstrukce všeho druhů jsou v posledních letech doménou stavebního spoření. Velkou zásluhu na tom má obrovský boom, co se týká revitalizace panelových domů, která se v posledních letech „roztočila“ do velmi vysokých otáček. Rekonstrukce, typicky např. bytového jádra, obvykle nepatří mezi velmi nákladné investice a většině lidí na ní budou stačit finance, které si klient našetřil za šest let klasického stavebního spoření. Pokud by však jeho nároky byly vyšší, může díky již naspořeným finančním prostředkům požádat o výhodný úvěr ze stavebního spoření, který je v nižších objemech (typicky do 300 tisíc korun) daleko výhodnější než hypoteční úvěr. Dalším plusem je také ručení zástavním právem k nemovitosti, které do určité výše úvěru není u většiny stavebních spořitelen nutné Stavební spoření se vyplatí i v případě, že je klient vlastníkem nějaké nemovitosti, protože je téměř jisté, že tuto nemovitost bude v budoucnu nutné opravit a peníze, které si účastník spoření našetří za několik let, přijdou jistě vhod.

  • Pro zajištění stavebního spoření kontaktujte mě.

 

|Stavební spořitelny - Partneři :

  • Raiffeisen stavební spořitelna, a.s.
  • Stavební spořitelna České spořitelny, a.s.
  • Wüstenrot - stavební spořitelna, a.s.